makine-hali

Makine halıları çeşitlerine göre ayrılır. Halı yıkama fabrikamıza gelen makina halılarının cinslerine göre ayrılma işlemi bittikten sonra toz alma işlemi yapılır, daha sonra yıkama alanına alınan halı hav sertliğine göre sert ya da orta sert fırça ile ilk önce ön yüzeyi daha sonra arka kısmı yıkanır, sonra durulandıktan sonra halı tekrar ön yüzeyi çevirilir lekeleri kontrol edilir leke var ise müdahele edilir (halıya zarar vermeyecek şekilde) Halı sonkez ön yüzeyi yıkama işlemine tabi tutulur ve iyice durulama yapıldıktan sonra halı sıkma makinası ile 1400 devirde halı sıkma işlemine tabi olur ve en son olarak halıda kalan nemin kuruması için askıya alınır, böylece halı yıkama işlemi tamamlanmış olur.

Kök boyalı halılarda leke için ilk müdehale

• Leke meydena gelir gelmez hemen müdahale ediniz. aksi taktirde lekeyi çıkarmak zor olacağı gibi bazı durumlarda mümkün olmayacaktır.

• Leke çıkartmanın ana prensibi ola bildiğince kirleticiyi ilave malzemelere ihtiyaç duymadan halıdan uzaklaştırmak olmalıdır. dolayısıyla herhangi bir kimyasal madde uygulanmasına başlanmadan önce olabildiğince leke halıdan emilmelidir
• Temizlik esnasında asla lekeninüzerine bastırarak ovmayınız Bu lekenin halının içine daha fazla işlemesine neden olacaktır.

• Leke çıkartma işleminde eğer halı şampuanı kullanılıyorsa sadece şampuanın köpüğü kullanılmalıdır. asla şampuan direkt veya su ile kullanılmaz. Çünkü bu maddeler kirletici görevi yapacaktır.

• Leke silinirken lekeyi dış çevresnden merkeze doğru temizleyiniz leke çıkartma işleminin başarısı için dağılmadan temizlenmesi çok önemlidir.Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.