magaza-temizliği

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde bulunan zincir ve parekende mağazaların günlük temizlik hizmetleri pazartesi, salı, çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi ve pazar akşamları mesai bitimini takiben sunulmaktadır. Ancak part time hizmetimizde 2 saatlik bir zaman dilimi ile sınırlandırılmış olsa da, iş bitimine kadar devam etmektedir. Hizmet birimlerinde bulunan reonlar, kasalar, çöp kutuları, sepetler, arabalar boşaltılarak temizlenir daha sonra demirbaş eşyaların toz alımına başlanır. Toz alma işleminde dolap, masa, etajer, sehpa, koltuk, iskemle, pencere önleri, reklam panoları vs. gibi demirbaş eşyaların tozları bu eşyalara uygun temizleyici maddeler ve nemli bezle alınır. Elektronik cihazlardan bilgisayar, fax, fotokobi, yazar kasa ve apareyleri vb. gibi cihazların tozları kuruya yakın nemli bezle alınır.

Demirbaş eşyaların temizliği bittikten sonra zemin temizlikleri yapılır. Zeminler yüksek emme gücüne sahip endüstüriyel tip elektrikli süpürgelerle süpürülür. Sert zeminler ise zeminin özelliğine göre uygun maddelerle zemin yıkama makinası, presli kova veya mob’larla temizlenir. Wc, banyo gibi enfeksiyon riskli alanlar dezenfektan özellikli maddelerle temizlenir. Bu Alanlarda kullanılan bez, fıça, süpürge, kova vb. malzemeler, diğer alanlarda kesinlikle kullanılmaz.

Ayrıca hizmet alanının özelliğine göre bu alanlarda bulunan cam kapılar, merdivenler asansörler, ısıtma ve soğutma odaları, yangın söndürme cihazları vb. demirbaş eşya ve birimlerin gerekli temizliği yapılır, hergün silinmesi gereken camlar silinir.

MAĞAZA İÇİ SERT ZEMİN CİLALAMA;

Firmamızın yapısında kalsiyum, karbonat bulunan mermer, traverten ve famerit ile döşenmiş zeminlerin parlatılmasında 2 tip cila kullanılmaktadır. Bunlardan birincisi polimer içeren wax bazlı ciladır (Yumuşak Cila olarak bilinir). Bu cilanın parlaklığı son derece yüksektir. Günlük bakımı düzenli olarak yapıldığında uzun süre dayanır, bozulan yerleri yeniden onarılarak tekrar parlatılabilir.

İkinci tip cila ise, kimyasal reaksiyon ile parlayan(sert) ciladır. Bu tip cilalar zemindeki taşlara nüfuz ederek sert, cizilmeyen, son derece parlak yüzey oluşturur, kesinlikle kaydırmaz. Uygulaması çok zahmetli olmasına rağmen diğer cilalar gibi sökülmeye gerek kalmadığından, sonsuza dek üzerine kat atılarak onarılabilir. Altına çelik yünü pad takılmış cila makinasıyla, zemin makinayı tutmayı başlayıncaya kadar parlatılması gerekir.Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.